Tvoje štúdium na vysokej škole sa síce chýli ku záveru, ale pre jeho úspešné dokončenie ešte chýba jedna veľmi podstatná časť, a tou je diplomová práca. Vypracovanie diplomovej práce nie je však práca na jeden víkend a ani na dva. Jedná sa o záverečnú prácu pri ukončení štúdia, a preto je v prvom rade jej rozsah dvojnásobný oproti bakalárskej práci, čo predstavuje asi 60 až 80 normalizovaných strán. Nie je to málo, a preto je niekedy ťažké vedieť, kde začať. Práve preto nájdeš v tomto článku najdôležitejšie rady, ako postupovať pri písaní diplomovej práce a čo je pri písaní tejto záverečnej práce najdôležitejšie.
Tvoje štúdium na vysokej škole sa síce chýli ku záveru, ale pre jeho úspešné dokončenie ešte chýba jedna veľmi podstatná časť, a tou je diplomová práca. Vypracovanie diplomovej práce nie je však práca na jeden víkend a ani na dva. Jedná sa o záverečnú prácu pri ukončení štúdia, a preto je v prvom rade jej rozsah dvojnásobný oproti bakalárskej práci, čo predstavuje asi 60 až 80 normalizovaných strán Práve preto nájdeš v tomto článku najdôležitejšie rady, ako postupovať pri písaní diplomovej práce a čo je pri písaní tejto záverečnej práce najdôležitejšie.
Čo je vlastne tzv. „diplomovka“?
Diplomová práca je záverečná vedecko-kvalifikačná písomná práca odborného charakteru. Je to spravidla druhá a posledná záverečná práca na základnom vysokoškolskom štúdiu, ktorú študent pripravuje, avšak mala by sa v nej prejaviť vyzrelosť a vedomosti študenta získané počas štúdia.
Počet strán diplomovej práce určujú jednotlivé školy a univerzity. Oproti bakalárskej práci je však dvojnásobný – a má spomínaných priemerne asi 70 normostrán (90 000 až 126 000 znakov). Dobrou správou však je, že do jej rozsahu sa počíta úvod, jadro, záver vrátane zoznamu literatúry a citácií. Vynechané sú spravidla len úvodné strany a citácie.
Praktická časť je založená predovšetkým na výskume a uplatnením teórie do praxe. Má rôzne podoby, napríklad vo forme dotazníkov, výpočtov či výskumov. Oproti bakalárskej práci si však treba uvedomiť, že by mala byť naozaj omnoho odbornejšia a písaná na vyššej úrovni.
Základným cieľom v diplomovej práci je ukázať odbornosť študenta. Pri vypracovaní diplomovej práce tvorí teória zvyčajne len krátku časť, pokiaľ sa nejedná o teoretické či humanitné odbory, a zvyšok by mal pozostávať predovšetkým z vlastného výskumu či prínosu. Veľmi dôležitú úlohu pri samotnom vypracovaní diplomovej práce zohráva dobrý výber témy.
Téma diplomovej práce
Téma diplomovej práce, ako sme už spomínali, môže do veľkej miery ovplyvniť samotný výsledok práce. Zvyčajne to funguje tak, že študenti majú určitý zoznam tém a termín, do ktorého si môžu jednu z tém zvoliť. Je dôležité vybrať si tému čím skôr, zvyčajne bývajú v neskorších termínoch tie najlepšie témy už obsadené.
Tému diplomovej práce si volí buď študent sám, alebo ju môže konzultovať s vedúcim svojej diplomovej práce. Vedúci diplomovej práce bývajú zvyčajne študentom priradení. Je dôležité si od začiatku vytvoriť s vedúcim diplomovej práce dobrý vzťah, pretože s ním budete počas celého písania konzultovať svoju záverečnú prácu.
V momente, keď budete mať tému diplomovej práce schválenú, je dobré premyslieť si cieľ a čo chceš vo svojej práci dosiahnuť. Nikdy nezačni rovno tvoriť abstrakt či úvod, ak neviete, čo v ňom chcete povedať. Napríklad, ak je témou tvojej práce medzinárodný marketing, rozmysli si, či chceš túto tému predstaviť prostredníctvom konkrétnej spoločnosti alebo budeš napríklad porovnávať dve rôzne spoločnosti.
Tiež je dôležité premyslieť si svoju tému z hľadiska študijného odboru. Ak študuješ obchod či marketing, môžeš tému medzinárodný marketing rozobrať z pohľadu samotných nástrojov. Ak však študuješ psychológiu, je lepšie sa zamerať napríklad na zákaznícke špecifiká, ich vnímanie marketingu z pohľadu psychológie, a podobne.
V neposlednom rade by si si mal premyslieť, akú metodiku využiješ a ako budeš svoju prácu spracovávať.
Osnova ako plán
Osnova diplomovej práce je veľmi dôležitá, pretože bude celú prácu držať v jednej línií, aby si sa dostal tam, kam potrebuješ. Spracuj ju v momente, keď sa poobzeráš po vhodnej literatúre alebo ešte predtým. Niekedy je však lepšie pozrieť sa, akú literatúru máš k danej téme k dispozícií. Ak však vidíš, že literatúry je dostatok, priprav si osnovu a následne si vyber vhodnú literatúru.
Ako písať diplomovú prácu (článok aj tu)
Diplomová práca - Zhoda
Smernica diplomovej práce
Zoznam použitej literatúry v diplomovej práci
Náležitosti diplomovej práce (klikni na názov článku)
Štruktúra diplomovej práce (klikni na názov článku)
Rozsah diplomovej práce
Diplomová práca anotácia (klikni na názov článku)
Diplomová práca predhovor a anotácia
Diplomová práca abstrakt
Diplomová práca úvod (klikni na názov článku)
Diplomová práca - jadro (klikni na názov článku)
Nepripravuj si osnovu iba ku teoretickej časti práce, ale predovšetkým aj ku praktickej časti, ktorá je v tomto prípade ešte dôležitejšia.
Úvodpráce je veľmi dôležitý
Každá diplomová práca, nech sú akokoľvek tieto časti nazvané, obsahuje úvod, jadro a záver.
V úvode diplomovej práce je dôležité spomenúť krátke intro do danej problematiky a tiež tu treba v krátkosti opísať, o čom sa bude písať v každej kapitole. Práve preto je dôležité mať osnovu, potom nebudeš mať problém s vytvorením úvodu. Je to akýsi predslov samotnej diplomovky. Okrem toho je tiež potrebné tu spomenúť cieľ samotnej práce, predmet, prípadne špecifiká. Uveď, čím sa bude zaoberať praktická časť.
Nie je potrebné, aby bol úvod veľmi formálny. Ide naozaj len o uvedenie danej problematiky a základné myšlienky celej práce, preto tu nie je nevyhnutné využiť odborný štýl.
V tejto časti je predovšetkým dôležité, aby čitateľ hneď od začiatku chápal, o čom bude daná práca pojednávať a treba ho v nej tiež zaujať. Z úvodu však musí byť jasné, o čom sa bude písať v každej z kapitol. Ak sa niekedy stane, že si niekto neprečíta celú diplomovú prácu, práve úvod býva najčítanejšou časťou celej práce.
Jadro - teoretická a praktická časť
Jadro záverečnej práce pozostáva z teoretickej a praktickej časti.
Teoretická časť už ako názov napovedá, je teoretickým podkladom celej práce. Pozostáva prevažne z literatúry, ktorú sa ti podarí zhromaždiť. V tejto časti bude veľmi veľa odkazov na literatúru, preto sa treba predovšetkým zamerať na správne uvádzanie zdrojov. Teoretická časť by mala vysvetľovať to, čo sa bude v ďalšej časti rozoberať z praktického hľadiska.