Diplomová práca

Diplomová práca

Tvoje štúdium na vysokej škole sa síce chýli ku záveru, ale pre jeho úspešné dokončenie ešte chýba jedna veľmi podstatná časť, a tou je diplomová práca. Vypracovanie diplomovej práce nie je však práca na jeden víkend a ani na dva. Jedná sa o záverečnú prácu pri ukončení štúdia, a preto je v prvom rade jej rozsah dvojnásobný oproti bakalárskej práci, čo predstavuje asi 60 až 80 normalizovaných strán. Nie je to málo, a preto je niekedy ťažké vedieť, kde začať. Práve preto nájdeš v tomto článku najdôležitejšie rady, ako postupovať pri písaní diplomovej práce a čo je pri písaní tejto záverečnej práce najdôležitejšie. Čítajte ďalej »

Bakalárska práca

Bakalárska práca

Polovica štúdia na vysokej škole je takmer za tebou a ty si začínaš uvedomovať, že termín odovzdania bakalárskej práce sa neľútostne blíži. 30 normostrán ti už nepríde až tak málo, najmä keď nevieš kde máš začať. Presne pre takéto kritické situácie sme pripravili návod ako postupovať pri písaní bakalárskej práce, ktorý ti prináša odpovede na najčastejšie otázky kladené pri jej písaní. Čítajte ďalej »

Ako napísať záverečnú prácu v cudzom jazyku?

Ako napísať záverečnú prácu v cudzom jazyku?

Písanie záverečnej práce v materinskom jazyku je už samo o sebe dosť stresujúce a niektorí študenti majú čo robiť, aby sa im podarilo napísať kvalitnú záverečnú prácu. Čo ak by ste však mali napísať záverečnú prácu v cudzom jazyku? Pre mnohých sa to zdá nemožné, no predstavte si, že sa nájdu i takí študenti. V tomto článku si tak pozrieme, na čo si dať pozor pri písaní záverečnej práce v inom jazyku, než v materinskom. Čítajte ďalej »

Ako sa vyhnúť zhode v záverečnej práci

Ako sa vyhnúť zhode v záverečnej práci

V nasledujúcom článku sa budeme zaoberať tým, ako sa vyhnúť zhode v záverečnej práci. Práve zhoda vie niekedy narobiť problémy navyše a môže vám sťažiť obhajobu či zhoršiť výslednú známku. V niektorých prípadoch vaša práca dokonca nemusí byť akceptovaná a vyhodnotí sa ako plagiát. Čítajte ďalej »

Aký je odporúčaný rozsah diplomovej práce?

Aký je odporúčaný rozsah diplomovej práce?

Ak ste začali písať diplomovú prácu, pravdepodobne ste si niekoľkokrát položili otázku, aký je odporúčaný rozsah práce alebo koľko strán by mala diplomka obsahovať. Na túto otázku je ťažké odpovedať a zrejme každý by vám povedal niečo iné. I napriek tomu sa v tomto článku pokúsime objasniť, aká dlhá by mala byť vaša záverečná práca. Čítajte ďalej »

Ako urobiť dotazník k záverečnej práci?

Ako urobiť dotazník k záverečnej práci?

Každá záverečná práca sa delí na teoretickú a praktickú časť. Predsa cieľom každej práce by malo byť prinesenie nejakých nových poznatkov k určitej téme či danej oblasti. Pokiaľ však neštudujete odbor, kde by ste mohli niečo skonštruovať, či naprogramovať, môžete urobiť dotazník. My sa dnes pozrieme na to, ako ho vytvoriť. Čítajte ďalej »

Čo robiť doma počas karantény?

Čo robiť doma počas karantény?

Celý svet zasiahla správa o veľmi rýchlom šírení nového vírusu s názvom COVID-19. Žiaľ, táto choroba sa nevyhla ani Slovensku a už teraz registrujeme niekoľko desiatok nakazených ľudí. Vláda preto prijala striktné preventívne opatrenia a poprosila ľudí, aby zostali doma a nikam nevychádzali pokiaľ to nie je nutné. Čítajte ďalej »

Ako písať diplomovú prácu

Ako písať diplomovú prácu

Ak máte zmätok, kde a ako začať, stačí, ak si spomeniete na písanie svojej bakalárskej práce. Išlo o prvú záverečnú prácu vôbec, ktorá mohla vo vás zanechať rôzne stopy, a taktiež aj rôzne skúsenosti. Dobrá správa je, že niektoré z nich môžete úspešne zúžitkovať pri písaní diplomovej práce. Ako na to? Poďte za touto výpravou spolu s nami! Čítajte ďalej »

Vlastnosti školiteľa, ktoré by mu mali byť blízke

Vlastnosti školiteľa, ktoré by mu mali byť blízke

Pri výbere témy bakalárky či diplomovky je dôležité pozerať na viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú už samotné písanie práce. Jedným z najdôležitejších faktorov je práve školiteľ, ktorý zohráva celkom kľúčovú úlohu pri bakalárke či diplomovke. Preto si dobre premysli koho si vyberieš, pretože tvoja práca bude aj jeho vizitkou.:-) Čítajte ďalej »

Blížite sa k záveru práce? Ešte nemáte vyhraté!

Blížite sa k záveru práce? Ešte nemáte vyhraté!

Dopísali ste jadro svojej záverečnej práce. Cítite, že ste sa s tým naozaj dobre popasovali, a že vám už nič nemôže skomplikovať pocit z dobre vykonanej práce. Avšak, je tu ešte pár vecí, ktoré by ste mali dotiahnuť do konca, pretože dobrá teoretická a praktická časť ešte neznamená, že ste vyhrali postup ďalej. Čakajú vás totiž posledné riadky, dobrý záver a formálne úpravy. Ako ich napísať tak, aby ste boli spokojní vy, aj vaši konzultanti a oponenti? Poďte sa na to s nami pozrieť. Čítajte ďalej »

Nauč sa písať seminárne práce!

Nauč sa písať seminárne práce!

Pamätáte si svoju prvú seminárnu prácu? Ja áno. Mala som z nej Déčko, a to len vďaka tomu, že som si ho vedela obhájiť. Inak by tam svietili dve písmenká. FX. Po tejto skúsenosti som sa rozhodla, že si všetko ohľadom písania prác naštudujem. Čerpala som z rôznych kníh, inšpirovala som sa sestrou, ktorá už mala za sebou druhý rok na Vysokej. A aj vďaka tomu som už nikdy nemala zo seminárnej práce známku horšiu ako B. Aj vy sa môžete naučiť písať seminárne práce. Uvidíte, ako vám to pomôže pri písaní záverečných prác. Poďte sa s nami na to pozrieť. Čítajte ďalej »

Ako si vybrať tému bakalárskej či diplomovej práce.

Ako si vybrať tému bakalárskej či diplomovej práce.

Ste v druhom alebo vo štvrtom ročníku? Pripútajte sa! Čaká vás totiž náročný výber záverečnej práce bakalárskeho či magisterského štúdia. Práve v tomto období učitelia zverejňujú svoje témy a študenti bojujú o tie najlepšie. Prišli ste o niektorú dobrú? Alebo práve naopak – nie ste s výberom tej svojej celkom stotožnený? Nebojte sa, všetko sa dá zachrániť! Čítajte ďalej »

Psychická príprava na záverečnú prácu

Psychická príprava na záverečnú prácu

Bakalárske práce, diplomové práce, rigorózne práce či iné záverečné práce, ktoré sú vrcholom tvojho štúdia, sú psychicky naozaj náročnými obdobiami. Nestačí, že si dobre pripravený po vedomostnej stránke. Ak nie si silný aj psychicky, vypracovanie záverečnej práce ťa môže zničiť a znechutiť ti celé štúdium. Čítajte ďalej »

Záverečné práce a plagiátorstvo Ctrl C a Ctrl V

Záverečné práce a plagiátorstvo Ctrl C a Ctrl V

Vyhľadávanie a zbieranie podkladov pre bakalárske , diplomové, rigorózne, dizertačné či habilitačné práce si bez internetu nedokáže predstaviť asi žiadny študent. S jeho nástupom sa však čoraz viac začína preberať otázka problematiky autorských práv a plagiátorstva. Právne normy, ktoré upravujú pojem plagiátorstva sú zákon o vysokých školách (313/2001 Z. z.) a až sekundárne autorský zákon (č. 618/2003 Z. z.). Čítajte ďalej »

Ako si uľahčiť písanie záverečnej práce?

Ako si uľahčiť písanie záverečnej práce?

Písanie záverečnej práce je pre každého z nás vyčerpávajúce. Nájdenie spôsobu, ako si ho uľahčiť, je zložitejšie ako sa nám môže zdať. Ak máte pred sebou písanie záverečnej práce, prečítajte si nasledujúce tipy, ktoré vám určite pomôžu uľahčiť si toto ťažké obdobie. Čítajte ďalej »